OSP Mnich

Sprzęt i samochody

 

Krótki zarys posiadanych pojazdów przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Mnichu

W historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Mnichu pierwszym wozem bojowym był wóz konny, który został ufundowany przez mieszkańców wsi Mnich w roku 1924. Wóz ten został wyposażony w pompę ręczną (sikawkę), ufundowaną przez Hrabiego Chajkowskiego. Wymieniony sprzęt został poświęcony przez księdza Wiktora Kubaczkę. Sprzęt ten służył jednostce do roku 1955, później zakupiono samochód wojskowy o napędzie na przednią i tylną oś marki "Opel Blitz", który został przebudowany na wóz bojowy GM w Cukrowni i Rafinerii "Chybie". W roku 1971 wóz ten uległ wypadkowi, w którym ranni zostali nasi strażacy. Po tym wypadku zarząd OSP Mnich postanawia zakupić używany samochód "Nysa" z przeznaczeniem na samochód bojowy. Przysposobieniem go do tego celu zajeli się nasi strażacy. W 1972 roku został zakupiony samochód "Star 25", który został przebudowany na samochód pożarniczy w warsztacie blacharskim pana Heczko w Nierodzimiu. W roku 1987 jednostka otrzymała samochód bojowy GBAM (beczkowóz) z Kuźni Ustroń, dotychczas eksploatowany samochód "Star 25" został przekazany nieodpłatnie do Wadowic. Z samochodem pożarniczym GBAM jednostka przeniosła się do nowej strażnicy oddanej do użytku w 1991 roku. W tym samym roku nasza jednostka otrzymała wieloletni samochód pożarnicy "Star 244" GBA 2.5/16 z Państwowej Straży Pożarnej w Skoczowie, natomiast "Star 25" został przekazany OSP Iskrzyczyn. Samochód "Star 244" został poddany remontowi beczki i wymianie silnika. Wymienione prace zostały wykonane przez strażaków naszej jednostki. Po przekazaniu samochodu "Tatra 815'' GCBA 8/32 samochód "Star 244" został przekazany do sąsiedniej jednostki w Zaborzu.

Obecnie na podziale bojowym naszej jednostki znajdują się trzy pojazdy: ciężki, średni oraz lekki.

 

alt

alt

 

439[S]42 GCBA 8/32 TATRA 815/Osiny

alt

Samochód "Tatra 815" został zakupiony od firmy usługowo-handlowej pana Zdzisława Łopaty z Bystrej Podhalańskiej w drodze przetargu. Był to dziewięcioletni ciągnik balastowy o przebiegu 20 000km w bardzo dobrym stanie technicznym. Po przyjeździe wymienionego samochodu strażacy naszej jednostki od razu przystąpili do przygotowania go do karosacji : zrzucono skrzynę ładunkową, oczyszczono i pomalowano podkładowo podwozie. Lakierowania kabiny, podwozia i konserwacji dokonał pan Wiesław Kuboszek nieodpłatnie we własnej lakierni natomiast materiał zapłacono z funduszy własnych OSP Mnich. W drodze przetargu wybrano firmę "Osiny" z Borek k/ Częstochowy, która dokonała zabudowy podwozia zgodnie z dostarczoną specyfikacją. W taki sposób powstał samochód pożarniczy GCBA 8/32. Dla nie znających skrótów wyjaśniamy:

G - gaśniczy
C - ciężki
B - beczkowóz
A - autopompy
8 - pojemność beczki 8 000 litrów
32 - wydajność autopompy 32 litry na sekundę
Samochód wyposażony w wyciągarkę o mocy wyciągu 120 ton

Pojazd wyposażony w :

- Armaturę gaśniczą

- Podręczny sprzęt gaśniczy

- Sprzęt burzący

- Drabinę nasadkową

- Pilarkę do drewna STIHL

- Pompę szlamową

- Agregat prądotwórczy HONDA

 

439[S]43 GBA 2/24 Renault Midlum 210 DCi / ISS Wawrzaszek

alt

Samochód został pozyskany z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świętochłowicach w 2013 roku. Wcześniej przez 12 lat był on "pierwszym wyjazdem" w/w jednostki. Pojazd ten wyposażony m.in. w:

- Zestaw hydrauliczny kombi HOLMATRO CT 4150

- Nożyce CU 4035 C GP

- Rozpieracz kolumnowy RA 4315

- Zestaw do stabilizacji pojazdu

- Zestaw do oznakowania miejsca zdarzenia

- Zestaw poduszek pneumatycznych HOLMATRO

- Środki neutralizujące

- Zestaw ratunkowy PSP R2 w tym defibrylator AED, szyny kramera, deska ortopedyczna, hydrożele

- Kamizelkę KED

- Przecinarkę do stali i betonu STIHL

- Pilarkę do drewna STIHL

- Pilarkę teleskopową STIHL

- Agregat prądotwórczy HONDA

- Wyciągarka samochodową

- Armaturę gaśniczą

- Podręczny sprzęt gaśniczy

- Sito kominowe

- Wycior kominowy

- Aparaty ochrony dróg oddechowych 4 szt

- Butle do aparatów ODO (stalowe 4 szt, kompozytowe 2 szt.)

- Detektor wielogazowy

- Detektor prądu zmiennego HOT-STICK

- Kamerę termowizyjną FLIR K2

- Drabinę D10-W

- Motopompę pływającą NIAGARA

- Pompę szlamową wysokiej wydajności

- Trójnóg ratowniczy

- Zestaw ratownictwa wysokościowego

- Wyważarkę hydrauliczną do drzwi WEBER

 

439[S]44 SLRr Mitsubishi L200/Szybicki

alt

Pojazd wyposażony jest w najpotrzebniejszy sprzęt z zakresu pełnionych specjalizacji tj:

-Ratownictwa Wodno-Lodowego

-Ratownictwa Poszukiwawczego

-Ratownictwa Wysokościowego

oraz dodatkowy osprzęt potrzebny do prowadzenia w/w działań tj. agregat prądotwórczy, torbę plecakową PSP-R1

 

 

 

 

Lista darczyńców która wspomagała pozyskiwanie przez naszą OSP pojazdów:

Urząd Gminy Chybie
Państwowa Straż Pożarna
Zarząd Wojewódzki ZOSP RP
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej
Firma EUROBAT
Lakiernictwo pojazdowe Wiesław Kuboszek
WIK-MART auto części

artequo.pl web|print|design